پروژکتور روشنایی

پروژکتور ال ای دی روشنایی وسیله ای کاربردی برای ایجاد نور در فضای مورد نظر است که در انواع مختلفی ساخته می شود. از پروژکتور در روشنایی و زیباتر شدن ظاهر و نمای ساختمان ها، مراکز تجاری و ورزشگاه ها استفاده می شود. الکترویاس ارائه دهنده انواع پروژکتور 50 وات و پروژکتور 100 وات می‌باشد.

 خرید پروژکتور روشنایی می بایست مناسب با فضای در نظر گرفته شده برای استفاده از آن انجام شود تا بیشترین کارایی را برای ایجاد نور بیشتر و زیبا تر کردن فضای مورد استفاده داشته باشد.

رنگ نور در انواع پروژکتور روشنایی متفاوت است و هر یک برای استفاده در جای مناسب خود ایجاد شده است. استفاده از پروژکتور با نور مهتابی و سفید رنگ در ورزشگاه های بدون سقف مانند استادیوم های فوتبال یا استفاده از نور های رنگی دیگر برای نور بخشی به سن های اجرا در برنامه های اجرایی و نمایشگاهی، از جمله موارد استفاده از پروژکتور روشنایی با نور های مختلف می باشد.

یکی از مهم ترین انواع پروژکتور ها، نوع ال ای دی آن می باشد که در کاهش مصرف برق نقش بسیار مهمی دارند.

 نور ایجاد شده در اثر روشنایی این پروژکتور ها بسیار شفاف و پر قدرت بوده و نسبت به چراغ های بزرگی که در گذشته برای روشنایی مکان های بزرگ استفاده می شد از مصرف برق کمتری برخوردار است.

ویژگی های پروژکتور ال ای دی

 به جای استفاده از یک لامپ برای تامین روشنایی در پروژکتور ال ای دی، رنگ های سفید، قرمز، سبز و آبی LED از این پروژکتور ساطع می شود.

 در واقع باید گفت که واژه ی ال ای دی برای نام دیود نورافشان مورد نظر به کار می رود. مقدار چیپ هایی که در یک پروژکتور روشنایی در کنار هم قرار گرفته اند، تعیین کننده ی میزان نور خروجی خواهد بود.

از آنجایی که این چیپ ها در مدل های ال ای دی پروژکتور روشنایی با حداقل فاصله در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، نور تولید شده نیز دارای شفافیت و تمرکز بالایی خواهد بود.

 همچنین به دلیل تولید گرمای کم توسط لامپ های به کار رفته در این نوع پروژکتور و وزن پایین آنها، استقبال خوبی از خرید آنها صورت می گیرد.

 پروژکتور هایی که برای نمای ساختمان ها و مکان های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند، به دلیل قرار گرفتن در معرض عوامل آسیب زای محیطی همچون رطوبت و دمای بالا، دارای بدنه ای از جنس آلومینیوم هستند تا از پروژکتور روشنایی در برابر این آسیب ها محافظت شود.

یکی از دلایل محبوبیت این نوع پروژکتورها، میزان بالای عمر مفید آنها است که می توان برای مدت بسیار طولانی از آنها استفاده نمود.

پروژکتور روشنایی مدل COB

 در هنگام خرید هر نوع از پروژکتور روشنایی می بایست به گارانتی محصول نیز دقت داشت تا در صورت تضمین کیفیت آن از سوی شرکت تولید کننده، محصول خریداری شود.

دسته بندی پروژکتور ها بر اساس توان، ولتاژ و شار نوری آنها است که هر یک تاثیر زیادی در کیفیت و قدرت نور خروجی از پروژکتور را دارد.

گروه دیگری از پروژکتور روشنایی با نام پروژکتور COB هستند که نور داخل آنها به وسیله ی چراغی به نام COB تامین می شود.

 تولید نور درخشان و متمرکز از این نوع پروژکتور که موجب دیده شدن این وسیله به شکل یک هسته  ی نورانی می شود، از ویژگی های این محصول محسوب می شود.

 زاویه ی تابش نور در این پروژکتور روشنایی 100 درجه می باشد. پروژکتور مدل COB دارای بدنه از جنس آلومینیوم می باشد که مقاومت این وسیله را در برابر رطوبت بالا و تابش مستقیم نور خورشید بالا می برد.

 در ساختار این پروژکتور از دو برد با توان 50 وات استفاده شده است که در کنار تولید برق با قدرت بالا، هزینه های ناشی از مصرف برق را تا حد زیادی پایین می آورد.

استفاده از لنز در این وسیله می تواند تابش نور را با قدرت بیشتری انجام دهد و کمک می کند تا محیط بیشتری را روشن نماید.

پروژکتور مدل SMD

 نوع دیگری از پروژکتور روشنایی با نام پروژکتور های مدل SMD وجود دارد که فاقد اشعه های مضر بوده و قابل استفاده در مکان های مختلف می باشد.

 استفاده از این نوع پروژکتور برای روشنایی بیلبورد های تبلیغاتی و یا محیط هایی با ارتفاع کم کاربرد زیادی دارد.

همچنین از این پروژکتور روشنایی برای روشن نمودن پیاده رو ها و معابر عمومی و یا فضاهای سبز و استادیوم های کوچک ورزشی استفاده می شود.

به دلیل استفاده از فلز آلومینیوم در این نوع پروژکتور ها، وزن محصول پایین آمده و در برابر آسیب های محیطی بسیار مقاوم است.

مصرف برق در پروژکتور SMD نسبت به دیگر پروژکتور ها تا حدود 80 درصد پایین تر بوده و کم مصرف بودن این وسیله ی روشنایی موجب کاهش کیفیت و قدرت نور خروجی از آن نمی شود.

 عمر استفاده از این محصول بسیار بالا بوده و در حدود سی هزار ساعت برآورد شده است. عدم استفاده از مواد شیمیایی همچون سرب و جیوه در ساخت این پروژکتور روشنایی موجب شده تا استفاده از آن برای هیچ یک از افراد در معرض آن یا محیط زیست خطری نداشته باشد. ظاهر این نوع پروژکتور زیبا بوده و توان انتقال حرارت نیز در آن بسیار بالا است.

پروژکتور مدل SMD

پروژکتور روشنایی مدل لایت بار

 شاید آنچه که تا چند سال گذشته برای عموم جامعه جا افتاده بود، مصرف بالای برق در پروژکتور روشنایی بود اما امروزه با تولید پروژکتور های ال ای دی، ضمن کاهش مصرف برق در این دستگاه، نور با کیفیت و با قدرت بالایی از این پروژکتور ها تولید می شود.

پروژکتور روشنایی مدل لایت بار یا همان پروژکتور آفرود نیز از پروژکتور هایی است که برای نصب بر روی انواع خودرو ها مورد استفاده قرار می گیرند.

هدف از نصب این نوع پروژکتور بر روی خودروها، روشن نمودن فواصل نسبتا دور برای راننده است که بیشتر برای خودرو هایی با نور پایین یا بالای ضعیف کاربرد دارد.

قیمت هر یک از انواع پروژکتور در بازار لوازم الکتریکی متفاوت بوده و این هزینه با توجه به نوع پروژکتور روشنایی و کیفیت و توان آن مشخص می شود.

آنچه که مهم است خرید این محصول در انواع مختلف خود از مراکز فروش معتبر است تا خرید مطمئنی انجام شود. نصب پروژکتور روشنایی نیز نیازمند تخصص است که نصابان حرفه ای می بایست کار نصب آن را در محل های مختلف انجام دهند.

کارشناسان الکترویاس مقالات دیگر در زمینه‌های زیر برای شما آماده کرده‌اند.

حتما مطالعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال با کارشناسان الکترویاس تماس بگیرید و یا در بخش نظرات در پایان صفحه کامنت بگذارید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

دیدگاه‌ها 0

*
*