پروژکتور روشنایی محوطه | آشنایی با ویژگی‌های انواع پروژکتور روشنایی

امروزه پروژکتور روشنایی در انواع گوناگون و با کاربرد در فضاهای مختلف مورد استفاده عموم قرار گرفته اند. معمولا با توجه به فضایی که قرار است پروژکتور های روشنایی در آنجا مورد استفاده قرار بگیرند، متفاوت هستند. به طور کلی تفاوت اصلی پروژکتور های روشنایی در لامپی است که در آن ها به کار رفته است. پروژکتور روشنایی محوطه نیز یکی از پر استفاده ترین پروژکتور ها محسوب می شود. الکترویاس ارائه دهنده انواع پروژکتور 50 وات و پروژکتور 100 وات می‌باشد.

در ادامه بیشتر با انواع پروژکتور روشنایی محوطه آشنا خواهیم شد.

ویژگی های پروژکتور روشنایی محوطه

معمولا در فضا های باز و محوطه ها شدت نور از اهمیت بالایی برخوردار نیست. بلکه از ویژگی های پروژکتور روشنایی محوطه، تامین نور معقول یک محوطه و یا فضایی با ابعاد مشخص می باشد.

همچنین از  دیگر ویژگی های پروژکتور روشنایی محوطه می توان به اهمیت میزان مقاومت آن در برابر رطوبت، تغییرات دمایی هوا و همچنین آب حاصل از بارش باران اشاره داشت.

با توجه به شدت وجود هر کدام از این عوامل از انواع مختلفی از پروژکتور های روشنایی در محوطه استفاده خواهد شد. که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

انواع پروژکتور روشنایی محوطه

  1. پروژکتور روشنایی محوطه COB

استفاده از این نوع از پروژکتور ها با لنز باز، مناسب برای استفاده در فضاهای باز و محوطه ها می باشد.

  • توانایی روشن کردن فضای بیشتری را دارد.
  • دارای رنگ های گوناگونی است و توانایی انتخاب رنگ‌های مختلف را به شما می‌دهد.

البته برای فضا های محوطه بهتر است از نور های سفید کمتر استفاده شود. به طور مثال طیف رنگ نور از 4000 که نور زرد است تا 6500 متغیر باشد. بهترین انتخاب برای محوطه ها نور 5000 می باشد.

با توجه به ارتفاعی که پروژکتور نصب می شود و فضایی که نیاز به روشنایی دارد، می توان پروژکتور را 50 وات، 100 وات و یا 150 وات انتخاب کرد.

نکته ای که در انتخاب پروژکتور روشنایی محوطه باید مورد توجه قرار داد، این است که اگر فضا نیاز به شدت نوری به اندازه 300 لوکس دارد، باید:

  • تعداد پروژکتور ها را افزایش دهید.
  • و یا از پروژکتور هایی با توان بالاتر استفاده کنید.
پروژکتور روشنایی محوطه - تصویر۲

2. پروژکتور روشنایی محوطه ال ای دی

 پروژکتور های ال ای دی از جدید ترین نوع و پر طرفدار ترین پروژکتور ها محسوب می شوند. در این نوع از پروژکتور از دیودهای ساطع کننده نور یا همان ال ای دی ها استفاده می شود. که می توانند نور را در رنگ های گوناگون تولید کنند. این پروژکتور را بسیار در روشنایی محوطه ها کاربرد دارند. از آنجایی که محوطه ها پروژکتور های زیاد و یا با توان بالا می خواهند. از مزیت های این نوع از پروژکتور روشنایی محوطه، می توان به مصرف و هزینه پایین آن ها در کنار طول عمر بالای آن ها اشاره داشت. همچنین این پروژکتور ها از شدت و قدرت نور بسیار بالایی برخوردار هستند. بیشتر محوطه های بنا های معروف از این نوع پروژکتور استفاده می کنند. از دیگر مزیت های این پروژکتور ها می توان به دارا بودن طیف گسترده ای از تابش نور آن ها اشاره نمود.

پروژکتور ال ای دی

3. پروژکتور های نما یا وال واشر

 از انواع پروژکتور روشنایی محوطه، پروژکتور های ال ای دی هستند که، در ساخت آن ها از ال ای دی پاور های 1 تا 3 وات استفاده شده است. به صورتی که روی هر ال ای دی یک عدسی وجود دارد. که نور را دقیقا در زاویه مورد نظر جمع کرده و میزان پرتاب نور را افزایش می دهد. وال واشر ها در انواع مختلفی وجود دارند، که وال واشر های خطی و پرچمی از انواع آن محسوب می شوند.

همچنین این پروژکتور ها از انواع رنگ های سبز، آبی، سفید، قرمز، مولتی کالر، فول کالر و فول اسپکتروم که مخصوص برای رشر گیاهان در محوطه است، تولید می شوند. از اجزا وال واشر ها می توان به بدنه آلومینیومی آن، ال ای دی، پی وی بی آلومینیومی، عدسی یا همان لنز، کابل رابط، گلند فلزی، برد تغذیه، حفاظ شیشه ای و یا تلقی پروژکتور، پایه نگهدارنده آن و همچنین درپوش های محافظ پلاستیکی آن اشاره نمود.

امید است که این مقاله توانسته باشد در آشنایی شما با انواع پروژکتور روشنایی محوطه کمک شایانی کرده باشد.

حتما نظرات و سوالات خود را درباره انواع پروژکتور روشنایی محوطه با ما مطرح کنید. کارشناسان الکترویاس در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاه‌ها 0

*
*