ویژگی‌های پنل روشنایی LED | درباره پنل‌های LED بیشتر بدانیم | الکترویاس

در این مطلب از الکترویاس به موضوع ویژگی پنل‌های LED می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب از مجله الکترویاس برای شما مفید باشد.

پنل LED جزو جدیدترین محصولات روشنایی به حساب می‌آیند. چراغ پنل LED از تکنولوژی خاص و متفاوتی برای روشن کردن فضا بهره مند می‌باشد. بنابراین می‌توانند جایگزین بسیار خوبی برای چراغ‌های معمولی و فلورسنت‌ها به حساب آیند. بهترین مکانی که می‌توان از این پنل‌ها استفاده کرد، در داخل ساختمان و به منظور نورپردازی می‌باشد.

در سال‌های اخیر صنعت روشنایی رشد زیادی را داشته است. و به سمت پیشرفت گام‌های زیادی را برداشته است. این پنل‌ها بسیار مورد توجه معماران داخلی قرار گرفته است. چرا که در نورپردازی‌ها، فضاهای جذاب و چشمگیری را به وجود می‌آورند.

با ما همراه باشید تا درباره پنل LED اطلاعات بیشتری را به دست آوریم.

پنل LED چیست ؟

در ابتدا به مفهوم واژه ال ای دی می‌پردازیم. LED مخفف Light Emmited Diode به معنای دیود ساطع کننده نور می‌باشد. تکنولوژی LED به دلیل مزایای بی شماری که دارد. از محبوبیت خاصی برخوردار است. یکی از عمده‌ترین دلایل استفاده از محصولات ال ای دی کم مصرف بودن آن‌ها می‌باشد که موجب صرفه جوی زیادی در مصرف انرژی می‌شود.

ویژگی پنل‌های روشنایی LED

  • طراحی
  • کیفیت نور
  • مواد و رنگ
  • بهره وری انرژی
  • طول عمر
  • دوستدار محیط زیست

مشاهده و خرید انواع پنل روشنایی LED

طراحی

پنل‌های LED به منظور ایجاد شرایط نوری بهتر ساخته شده‌اند. پنل‌ها معمولاً دارای یک قاب آلومینیومی سبک وزن بوده که از سه لایه تشکیل شده است؛ قاب پنل‌ها یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده آن می‌باشد که به منظور جلوگیری از به هدر رفتن نور طراحی شده است. لایه‌های داخلی شامل چیپ‌های LED، صفحه هدایت‌کننده نور و دیفیوزر می‌باشد. دیفیوزر به طور معمول در مقابل صفحه هدایت‌کننده نور قرار گرفته و کار آن توزیع نور به طور یکنواخت و مساوی در سطح پنل می‌باشد. همچنین، صفحه منعکس‌کننده نور دقیقاً در پشت صفحه هدایت‌کننده نور قرار دارد.

بخش حیاتی دیگر در پنل، صفحه انتهایی پنل است که بر روی دید کلی چراغ‌های روشنایی تاثیر می‌گذارد. پنل‌های LED معمولاً توسط هیت‌سینک تجهیز می‌شوند تا ایمنی را تضمین نمایند.

کیفیت نور

صفحه هدایت‌کننده LED نوعی از ماده نوری است که طراحی شده تا در هنگام اتصال به منبع تغذیه، نور روشن و همگن ارائه دهد. صفحه هدایت‌کننده و دیفیوزر با همدیگر کار کرده تا یک نور یکنواخت را تولید نمایند. تکنولوژی مورد استفاده در روشنایی پنل‌ها، امکان روشن شدن آنی را بدون هیچ‌گونه لرزش نور، تابش اشعه فرا بنفش و غیره فراهم می‌نماید.

مواد و رنگ

آلومینیوم یکی از بهترین مواد برای استفاده به عنوان قاب پنل‌ها می‌باشد که معمولاً در پشت پنل مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیپ‌های LED معمولا از آلومینیوم، آرسنید و گالیوم درست می‌گردند. ناخالصی به منظور ایجاد الکترون‌های آزاد و افزایش هدایت مواد نیمه‌هادی اضافه می‌گردد. این ناخالصی‌ها قابلیت تعیین رنگ چیپ‌ها را نیز دارند که چگونه رنگ مورد نظر بدون استفاده از فیلتر قابل دستیابی باشد. چیپ‌های LED به طور معمول توانایی ایجاد رنگ سفید را دارند.

بهره وری انرژی

روشنایی LED در مقایسه با سایر منابع روشنایی (فلورسنت وغیره) مصرف انرژی بسیار کمتری دارد.

طول عمر

روشنایی LED به عنوان طولانی‌ترین طول عمر شناخته شده است. برای مثال میانگین مدت زمان استفاده از لامپ‌های LED در حدود ۶۰ هزار ساعت است، در حالی که میانگین مصرف لامپ‌های ۶۰ وات رشته‌ای در حدود ۱۵۰۰ ساعت و لامپ‌های CFL بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ ساعت می‌باشد. در حقیقت محاسبه طول عمر چراغ‌ها بر مبنای ساعت‌های عملکرد لامپ نیست، بلکه این محاسبه بر مبنای مقدار ساعتی است که چراغ در محدوده‌ درصد روشنایی مطلوب عمل می‌نماید. هنگامی که درصد روشنایی به مقداری کمتر از ۳۰ درصد برسد، زمان تعویض لامپ می‌باشد. با فرض استفاده ۸ ساعت در روز از پنل‌های LED، انتظار می‌رود طول عمری حدود ۱۷ سال داشته باشند. بهره‌نوری بالا و طول عمر بسیار بالا، راهکارهایی کارآمد، برای افزایش بهره‌وری سیستم‌های روشنایی است.

پنل LED دوستدار محیط زیست

تکنولوژی به کاربرده شده در پنل‌های LED یک تکنولوژی سبز برای تأمین روشنایی است. پنل‌های LED اشعه‌ای از خود ساطع نمی‌کنند. همچنین فرآیند تولید پنل‌ها تقریباً هیچ نوع آلودگی ایجاد نمی‌کند. همه مواد استفاده شده برای تولید پنل‌ها را می‌توان بازیافت نمود. این ویژگی قابل بازیافت بودن برای توسعه پایدار اقتصادی و اجتماعی بسیار ضروری است.

 راه موثر در انتخاب پنل‌های LED

موارد زیر شامل تمامی نکات موثر در انتخاب این پنل‌هاست :

میزان شار نوری و توان 

یک ویژگی مهم در انتخاب پنل‌ها، میزان شار نوری است. شار نوری، میزان کلی نور ساطع شده از منبع نور می‌باشد. میزان شار نوری مورد نیاز برای محیط‌های مختلف متفاوت می‌باشد.

توان، میزان انرژی مصرفی منبع نوری را نشان می‌دهد. توان به وسیله شار نوری برای اندازه‌گیری بهره‌وری انرژی چراغ‌های LED محاسبه می‌گردد(لومن/وات). در مقایسه با تیوب‌های فلورسنتی قدیمی، پنل‌های LED نور بیشتر در مقابل مصرف توان (انرژی) کمتری را ارائه می‌نمایند که منجر به افزایش لومن/وات و افزایش بهره‌وری خواهد گردید.

پنل روشنایی LED

مشخصه UGR در پنل‌های ال‌ای‌دی LED

این پنل ها راحتی بصری در دفاتر اداری، کلاس درس، بیمارستان و کاربردهای دیگر حیاتی می‌باشد. روشنایی بیش از حد، به عنوان تابش خیره‌کننده شناخته می‌شود که می‌تواند از لحاظ بصری نامناسب باشد. منابع کوچک روشنایی، به طور معمول نور خیره‌کننده به صورت مستقیم و غیرمستقیم ساطع می‌نمایند. نور خیره‌کننده به طور غیرمستقیم و منعکس‌شده به طور معمول نتایج حاصل از انعکاس سطوح داخلی می‌باشد. نور خیره‌کننده پدیده‌ای است که با استفاده از فرمول قابل اندازه‌گیری می‌باشد. بر خلاف برداشت عمومی UGR یک مشخصه از چراغ نبوده و به محیط نصب، پس‌زمینه محل نصب و زاویه دید ناظر ارتباط دارد. برای اندازه‌گیری میزان نور خیره‌کننده، UGR را تعریف می‌نماییم که میزان روشنایی منبع نوری تقسیم بر روشنایی پس‌زمینه اتاق می‌باشد. محدوده UGR بین ۵ تا ۴۰ می‌باشد که با کمترین میزان اندازه‌گیری شده مورد انتظار می‌باشد. یک پنل LED به طور معمول کمتر از ۲۰UGR را باید تولید نماید.

انواع پنل‌های LED

با توجه به نیاز، پنل‌های LED متنوعی را می‌توانید انتخاب نمایید. پنل‌‌‌های LED به طور معمول به منظور روشنایی عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به بعضی از پنل‌های موجود در بازار اشاره می‌گردد.

پنل‌های مستطیلی/مربعی

اغلب پنل‌های LED به شکل مربع و مستطیل می‌باشند. ابعاد آنها به طور معمول؛ ۳۰*۳۰ | ۶۰*۶۰ | ۳۰*۶۰ | ۳۰*۱۲۰، پنل‌های آسمان‌نما و پنل‌هایی با ابعاد مربعی کوچک‌تر.

پنل‌های دایره‌ای

پنل‌های دایره‌ای با ابعاد بزرگ به طور معمول به صورت معلق نصب می‌گردند. پنل‌های دایره‌ای با ابعاد کوچک به صورت توکار و روکار در بسیاری از مکان‌ها از جمله اتاق خواب، راهروها، بیمارستان‌ها، راه پله‌ها و غیره می‌باشد.

پنل‌های Edge Light

در این پنل‌ها، منبع نور در دور پنل قرار گرفته است. نور از کنار پنل وارد شده و از سطح پنل خارج می‌گردد. این پنل‌ها یکی از محبوب‌ترین نوع پنل‌ها می‌باشند.

پنل هایBack Light

در این پنل‌ها، منبع نور در پشت پنل قرار گرفته است. این پنل‌ها در زمره پنل‌هایی با عمق نصب بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این پنل‌ها، نور به صورت مستقیم از سطح پنل ساطع می‌گردد.

پنل های سه‌حالته دو رنگ

نسل سوم پنل‌های LED، پنل‌های سه‌حالته دو رنگ با قابلیت تغییر رنگ از طریق روشن و خاموش کردن کلید می‌باشد. در این پنل از تکنولوژی تراشه‌های SMD استفاده شده است که طول عمر طولانی‌تری نسبت به لامپ‌های هالوژنی دارند. این پنل‌ها به دلیل بدنه محکم و مقاوم و طراحی منحصربه‌فرد، برای استفاده در فضاهای بسته و بدون رطوبت مناسب هستند. از مزایای این محصول می‌توان شفافیت بالای پوشش و پوشش ضد خیرگی، منبع تغذیه با ولتاژ بالا، شروع به کار سریع و بدون صدا و همچنین محکم بودن کابل درایور اتصال به بدنه را نام برد. بدنه die-cast این پنل‌ها نقش مهمی را در تخلیه خوب و سریع گرما و کاهش دما ایفا می‌نمایند.

سایت الکترویاس

فروشگاه الکترو یاس با داشتن بیش از نیم قرن تجربه در زمینه واردات محصولات الکتریکی، همواره یکی از بزرگ‌ترین توزیع کننده کالاای الکتریکی در ایران بوده است. مجموعه الکترو یاس در همه حال پاسخگو و پشتیبان کالاهای خریداری شده شما بوده و این امر را یکی از اصلی ترین هدف های خود قرار داده است. ما در این مجموعه در تلاش هستیم تا محصولات خود را با کمترین نوسان و تغییر قیمت در خدمت شما عزیزان قراربدهیم.شما میتوانید این پنل هارا از سایت الکترو یاس با راهنمایی کارشناسان مجرب ما با اطمینان خاطر خریداری فرمایید.

ما در این مطلب از مجله الکترویاس سعی کردیم تمام سوالات شما را در این زمینه پاسخ دهیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه و یا نحوه تهیه پنل‌های روشنایی LED در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به تمام سوالات شما پاسخ می‌دهند.

همچنین می‌توانید با کلیک بر روی هر کدام از موضوع‌های زیر اطلاعات خود را افزایش دهید.

ویژگی پنل های روشنایی
دیدگاه‌ها 0

*
*