تفاوت لامپ SMD و COB | مقایسه لامپ SMD و COB | کدام لامپ بهتر است

لامپ‌های LED از جمله لامپ SMD و COB ، به طور مداوم در حال بهبود هستند که این امر باعث استفاده بهتر، انعطاف پذیری بیشتر و استفاده کارآمدتر از انرژی می‌شود. مدل‌های مختلف لامپ‌های LED در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای سنتی بسیار محبوب هستند.

در این مطلب از مجله اکترو یاس به موضوع تفاوت‌های لامپ SMD و COB می‌پردازیم. همچنین قرار است به بسیاری از سوالات شما در مورد این لامپ‌ها پاسخ داده شود. به طور مثال مقایسه کامل لامپ SMD و COB ، مضرات لامپ SMD ،لامپ SMD بهتر است یا لامپ COB به طور کامل می‌پردازیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

آیا تفاوت‌های لامپ SMD و COB می‌دانید؟

لامپ‌های LED از جمله لامپ SMD و COB ، به طور مداوم در حال بهبود هستند که این امر باعث استفاده بهتر، انعطاف پذیری بیشتر و استفاده کارآمدتر از انرژی می‌شود. مدل‌های مختلف لامپ‌های LED در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای سنتی بسیار محبوب هستند. در این نگارش قصد داریم به تفاوت‌های لامپ SMD و COB بپردازیم. دلیل اصلی آن است که با مصرف انرژی کمتر ماندگاری تا 25 برابر بیشتر خواهند داشت. لامپ‌های LED در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شوند. بسته به نیازهای مشتری برای بهره وری و انعطاف پذیری انرژی، می‌توانید بین انواع لامپ SMD و COB یکی را انتخاب کنید. لامپ‌های COB در مقابل SMD از نظر ویژگی‌ها و نیمه هادی‌ها متفاوت هستند.

مقایسه لامپ SMD و COD 

در نخستین گام از تفاوت های لامپ SMD و COB به لامپ SMD  یا Surface Mounted Device که از رایج ترین LED های موجود در بازار است می رسیم. تراشه LED به طور دائمی در صفحه مدار چاپی لحیم شده و به دلیل قابلیت های کاربردی متنوع بسیار محبوب است. از معروف ترین کاربرد های لامپ SMD می توان به لامپ های رشته ای و لامپ هشدار تلفن همراه اشاره کرد. تراشه های SMD  در اندازه های مختلفی ارائه می شوند. آنها در تراشه هایی با طرح های متنوع به مانند SMD 5050 که دارای عرض 5 میلی متری است تولید می شود. تراشه های SMD نسبتا کوچک هستند، تقریباً نزدیک به طراحی تراشه های کامپیوتری مسطح و مربع شکل می باشند.

مشاهده و خرید انواع لامپ SMD و COB

تفاوت‌های لامپ SMD و COB چیست؟

در گام دوم از بررسی تفاوت‌های لامپ SMD و COB می‌بینیم که یکی از پیشرفت‌های اخیر در فناوری تولید LED یعنی COB یا Chip on Board ، گامی به جلو برای استفاده بهینه از انرژی است. به مانند SMD ، تراشه‌های COB نیز دارای چندین دیود در یک سطح هستند.

اما تفاوت عمده آن‌ها در این است که LED های COB دیود بیشتری دارند. لامپ SMD  دارای زاویه روشنایی گسترده تا 120 و PHI 160 درجه ، تراکم مونتاژ بسیار بالا، ابعاد کوچک و وزن سبک در بین محصولات الکترونیکی است. اندازه و وزن اجزای پچ این لامپ تنها حدود یک دهم قطعات پلاگین معمولی است.

برخی دیگر از مزایای SMD عبارتند از:

 • قابلیت اطمینان بالا
 • قابلیت ضد لرزش قوی
 • نرخ پایین در نقص اتصال لحیم
 • ویژگی های فرکانس بالا
 • کاهش تداخل فرکانس الکترومغناطیسی و رادیویی
 • دستیابی آسان به اتوماسیون
 • بهبود کارایی تولید
 • کاهش 30 درصدی هزینه ها
 • صرفه جویی در مواد، انرژی، تجهیزات، نیروی انسانی، زمان

در ادامه تفاوت‌های لامپ SMD و COB خواهیم دید که فناوری بسته بندی لامپ COB  به صورت یکپارچه بوده، یعنی بسته تراشه، یکی از فناوری‌های نصب تراشه بدون پوشش است. تراشه LED بر روی صفحه مدار چاپی قرار می‌گیرد و اتصال الکتریکی بین تراشه و بستر با روش دوخت سیمی صورت می‌گیرد و برای اطمینان از قابلیت اطمینان با ماده رزین پوشانده می‌شود.

ماژول منبع نور COB یک منبع نور یکپارچه با قدرت بالا است. مدار را می‌توان با توجه به نیاز مشتری طراحی کرد و اتلاف گرما در آن منطقی‌تر است.

برخلاف SMD ، از چراغ‌های ال ای دی COB نمی‌توان در حالت عادی به عنوان لامپ‌های رنگی متغیر استفاده کرد. به همین دلیل است که در مدار الکتریکی آن تنها 2 تماس و 1 مدار وجود دارد. برای ایجاد تغییر رنگ، به چندین کانال برای تنظیم نیاز است. لازم به ذکر است، لامپ COB در کاربردهای تک رنگ کارآمد بوده، اما در فن آوری چند منظوره کارآیی ندارند.

کارشناسان الکترویاس مقالات دیگر در زمینه‌های زیر برای شما آماده کرده‌اند.

5/5
5/5

در این مطلب از مجله الکترو یاس سعی کردیم تمام پرسش‌های شما را در مورد لامپ SMD و COB برطرف کنیم. در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد این لامپ‌ها، آن را با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان الکترویاس در اولین فرصت به سوالات شما پاسخ دهند.

دیدگاه‌ها 2

*
*

  شنبم آقایی پور پاسخ

  سلام. ممنون از مطلب خوبتون.

   مدیر سایت پاسخ

   سپاس از نظر لطفتون.