آداپتور چیست ؟ آداپتور چه نقشی در تبدیل جریان متناوب به مستقیم دارد ؟

از آداپتور به عنوان منبع تغذیه یا آداپتور برق نیز نام یاد می‌شود. این وسیله به یک پریز برق معمولی وصل می‌شود و جریان الکتریکی AC را از پریز برق به مشخصات مورد نیاز دستگاه برقی که وصل شده است تبدیل می‌کند. قطعا چندین دستگاه در منزل شما وجود دارد که منبع تغذیه آن‌ها به آداپتور متصل هستند. در این مطلب از مجله الکترو یاس به موضوع آداپتور چیست می‌پردازیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید باشد.

آداپتور چگونه کار می‌کند ؟

به طور خلاصه، این وسیله جریان‌های الکتریکی دریافت شده توسط پریز برق را به جریان متناوب کمتر تبدیل می‌کند و در نهایت وسیله الکترونیکی می‌تواند از آن استفاده کند.

آداپتور چیست

در داخل این وسیله برقی دو سیم پیچ وجود دارد كه به دور یك هسته آهنی می‌پیچند. اولین سیم پیچ‌ها جریان متناوب 120 ولت را که به پریز برق منتقل می‌شود را دریافت می‌کنند و یک میدان الکتریکی در هسته آهنی ایجاد می‌کند. سیم پیچ دوم، میدان الکتریکی تازه ایجاد شده را به یک جریان الکتریکی متناوب کوچک‌تر تبدیل می‌کند. در این حالت اگر سیم پیچ دوم، نیمی از سیم پیچ اول باشد، جریان متناوب نیمی از کارهایی را که هنگام ورود آداپتور برق انجام داده است را اندازه گیری می‌کند‌. بنابراین، اگر در سیم پیچ اول 100 کویل وجود داشته باشد، سیم پیچ دوم فقط 50 کویل خواهد داشت.


پس از خواندن مقاله آداپتور چیست و آشنایی کامل با آداپتور، اگر قصد خربد آداپتور را داشتید کافی وارد فروشگاه اینترنتی الکترو یاس شوید و برای تهیه‌ی انواع آداپتور لب تاب ، گوشی ، دوربین و … اقدام نمایید.


AC / DC : دو جریان الکتریکی

AC نیز مخفف جریان متناوب است و برای توصیف جریان‌های الکتریکی مورد استفاده برای انتقال نیرو از نیروگاه‌ها به خانه‌ها و مشاغل استفاده می‌شود. هنگام گرفتن این جریان‌های متناوب به عنوان امواج نشان داده می‌شوند که به بالا و پایین می‌روند. دلیل این موضوع هم این است که این جریان‌ها به طور مداوم در یک جهت جریان نمی‌یابند، بلکه به شکل متناوب، در جهت‌های جلو و عقب جریان می‌یابند.

آداپتور چیست

DC هم که مخفف جریان مستقیم است، جریان‌های الکتریکی را نشان می‌دهد که از یک جهت جریان می‌یابند. جریان مستقیم در درجه اول در باتری‌ها تولید می‌شود و عمدتاً توسط دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که با مصرف باتری کار می‌کنند.

در تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم نقش آداپتور چیست ؟

برای یک وسیله الکترونیکی که باتری دارد، اما ممکن است به یک پریز برق وصل شود، از آداپتورهای AC برای تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم استفاده می‌شود. در داخل جعبه آن، در پشت، دو سیم پیچ و هسته آهنی و دو دیود پیچیده شده از لاستیک وجود دارد که آن‌ها اجازه می‌دهند که جریان در یک جهت واحد، جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل کند.

دیدگاه‌ها 2

*
*

    محمد سایبان پور پاسخ

    سلام. قیمت آداپتور حدودا چند هست؟

      مدیر سایت پاسخ

      سلام. کارشناسان الکترویاس در خدمت شما هستند. لطفا تماس بگیرید.