عملکرد لامپ نئون

در این مقاله می خواهیم عملکرد لامپ نئون  را توضیح دهیم. عملکرد لامپ نئون  یک امر بسیار ویژه که آشنایی با آن برای هر کسی می تواند جذاب باشد. عملکرد لامپ نئون  به گونه ای است که باعث می شود که شهر ها را در شب درخشان و زیبا نمایند. لامپ های نئونی با رنگ روشن نقش مهمی را ایفا می کنند. اگر تا به حال چراغ هایی را که در توکیو، نیویورک یا لندن در حال رقصیدن هستند دیده ای ، دقیقاً می دانید منظورم چیست.

به نظر می رسد تمام خیابان ها دقیقه ای که لامپ نئون روشن می شود، زنده می شوند. به طور دقیق، لامپ های پر از گاز نئون فقط می توانند چراغ قرمز ایجاد کنند و برای ایجاد رنگ های دیگر به گاز های دیگری احتیاج دارید. در حقیقت، با مخلوط کردن گاز های مختلف، می توانید بیش از 150 رنگ مختلف از نور “نئون” درست کنید  و آسمان شب را تقریباً با هر رنگی که دوست دارید، رنگ کنید. بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه عملکرد لامپ نئون بیندازیم.

نقش اتم در عملکرد لامپ نئون

در عملکرد لامپ نئون  اتم ها بسیار پر نقش هستند. اگر مقاله ای را در مورد نور خوانده اید، می دانید که اتم ها هنگام جذب انرژی باعث ایجاد نور می شوند و “هیجان زده” می شوند. در حالت هیجان زده آن ها نیز ناپایدار هستند، بنابراین آن ها به سرعت انرژی خود را جذب می کنند تا دوباره به حالت عادی برگردند. آن ها این کار را با دادن بسته های ریز انرژی نور به نام فوتون انجام می دهند. عملکرد لامپ نئون نیز با این ترفند اجرا می شود. شما می توانید از این ایده برای ساختن یک چراغ برقی استفاده کنید. فرض کنید لوله ای پر از اتم را پر کرده و در هر دو انتها، آن را مهر و موم کنید. اکنون نوعی  وسیله ی برقی را درون لوله قرار دهید که بتواند انرژی تغذیه اتم ها را حفظ کند. هنگامی که نیرو را روشن می کنید، اتم ها دائماً هیجان زده می شوند و نور را به وجود می آورند. این تقریباً به همان میزان کار می کند که یک لامپ نئون کار می کند و نحوه ی عملکرد لامپ نئون را تنظیم می نماید. بیایید در ضمن تصریح کنیم که این گونه کارکرد می تواند شبیه به کارکرد لیزر نیز باشد، اگرچه در یک لیزر نور خروجی به یک پرتوی فوق متمرکز تبدیل می شود. به همین صورت اتم ها در عملکرد لامپ نئون نقش ایفا می نمایند.

مشاهده و خرید انواع لامپ نئون

کلیک کنید

لامپ نئونی

چرا عملکرد لامپ نئون باعث تولید نور قرمز می شود

هنگامی که الکترون های موجود در اتم های نئون از حالت “هیجان زده” به حالت “زمین” خود باز می گردند، بسته های انرژی به نام کوانتوم (چشم انداز) را به ما منتقل می کنند که توسط چشم های ما به عنوان چراغ قرمز دیده می شوند. در اتم های آرگون، کوانتوم بزرگ تر است و چشم ما آن ها را به عنوان نور آبی با فرکانس بالاتر می بیند. سطح انرژی موجود در اتم ها کمی شبیه به پله های نردبان یا پله های عادی است. الکترون ها فقط می توانند در پله ها باشند، نه در شکاف های بین هم، این بدان معنا است که اتم ها می توانند فقط در بسته های اندازه ثابت جذب یا آزاد شدن انرژی (به نام کوانتوم، که تعداد کوانتومی است) و اتم های عناصر شیمیایی مختلف بسته به ساختار درونی دقیق آن ها، بزرگ تر یا کوچک تر از آن می شوند. اتم هایی که انرژی بیش تری از خود نشان می دهند، نسبت به اتم هایی که کوانته ی کوچک تر دارند، نور با فرکانس بالاتر (بلوئر) دارند. در نورون، مقدار انرژی حاصل از انرژی دقیقاً با نور مطابقت دارد که ما قرمز می بینیم

ایجاد عملکرد لامپ نئون با نور های رنگی

سایر گازهای نجیب باعث ایجاد نور در رنگ های مختلف می شوند. به عنوان مثال آرگون باعث ایجاد نور آبی می شود، بنابراین وقتی می بینید که لامپ های “نئون” به رنگ آبی درخشان هستند، در واقع به لوله های پر از آرگون نگاه می کنید. برای تهیه رنگ های دیگر دو روش وجود دارد. می توانید بیش از یک گاز را در همان لوله ی “نئون” قرار دهید. برای ساختن لوله های سبز، به نئون و آرگون نیاز دارید. برای ارغوانی، از آرگون و زنون استفاده می کنید. با گاز های مختلف می توانید رنگی را که یک لوله ایجاد می کند، تغییر دهید. بنابراین می توانید از یک فسفر آبی رنگ شده روی یک لوله نئون قرمز استفاده کنید تا نور صورتی ایجاد شود، یا یک فسفر سبز با نئون قرمز برای ایجاد نور نارنجی ایجاد کنید. در ضمن عملکرد لامپ نئون می توان یک سری عملکرد های دیگر را برای تغییر رنگ اعمال نمود.

کارشناسان الکترویاس مقالات دیگر در زمینه‌های زیر برای شما آماده کرده‌اند.

حتما مطالعه کنید و در صورت داشتن هرگونه سوال با کارشناسان الکترویاس تماس بگیرید و یا در بخش نظرات در پایان صفحه کامنت بگذارید. در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهیم بود.

دیدگاه‌ها 0

*
*