چراغ COB چیست

چراغ COB چیست و کاربرد آن:

چراغ COB چیست ؟ کلمه COB مخفف کلمه  Chips on Board عبارت است از تکنولوژی چیدمان تراشه های ال ای دی روی برد های پایه  فلزی که به خاطر فشرده و کوچک بودن اتصالات تراشه ها، چیپ های COB همانند یک پنل یک تکه ایLED ، کاملا  یکنواخت و یکدست روشن می شوند.

ال ای دی چراغ COB چیست ؟ ال ای دی های COB چیپ های نصب شده روی برد هستند، که یک تکنولوژی ساده ی چیپ می باشد و چیپ ساده را به یک زیر لایه به وسیله چسب رسانا یا نارسانا متصل می کند و سپس با اتصال سیم ها ارتباط الکتریکی بین آنها برقرار می گردد.

از ویژگی های چراغ COB چیست ؟ چراغ های از نوع ال ای دی همگی دارای راندمان بالا می باشند که در این بین چراغ COB با برخورداری از بالاترین راندمان باعث صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف برق می شود.

به همین خاطر چراغ های COB تولید گرمای کمتری را هم دارند، پس نیاز به خنک کننده های کوچک و سبک تری دارند بنابراین وزن کلی این نوع چراغ کاهش می یابد.

انواع چراغ COB

به خاطر فشرده تر شدن و کوچکتر شدن چیپ ها در چراغ COB ، خروجی لومن در هر متر مربع نسبت به دیگر تکنولوژی ها افزایش یافته است.

از دیگر خصوصیات چراغ COB چیست ؟ طول عمر بالای لامپ COB است که به خاطر رقابت سخت تولید کنندگان در ارتقاء کیفیت چیپ های سی او بی، با بالا رفتن کیفیت این نوع چراغ ها طول عمرشان نیز بالا می رود.

هم چنین کیفیت هیت سینک های به کار رفته در تولید چراغ COB مخصوصا اگر از جنس سرامیک باشد نقش موثری در افزایش طول عمر چراغ ها دارد.

شدت نور در چراغ COB

کیفیت نور در این نوع چراغ ها بسیار بالا بوده و با توجه به میزان مصرف انرژی آنها با شدت است.

معایب چراغ COB

ال ای دی (LED) یک محصول با فناوری جدید و دارای بازده نوری با کیفیت و طول عمر بالاست. از معایب لامپ های ال ای دی درخشندگی بیش از حد است که باعث آزار بصری می گردد.

برای حل این مشکل قرار دادن یک لایه پوششی پخش کننده برای نور است، که در مقابل این پوشش سبب هدر رفت نور می شود.

چراغ COB

تفاوت بین چراغ SMD  و چراغ COB چیست

فناوری روشنایی در حال پیشرفت است. در حال حاضر، چراغ COB و  SMDشباهت های بسیاری با هم دارند، با این حال، در ساختار و فناوری روشنایی تفاوت بسیاری با هم دارند. چراغ SMD بزرگتر و هم چنین دارای مساحت بیشتری نسبت به چراغ COB  است.

از دیگر تفاوت های این دو چراغ این است که گرچه هر دو حرارت زیادی ساطع می کنند اما اگر این گرمای تولید شده به درستی پراکنده نشود، عمر چراغ به طرز محسوسی کاهش می یابد.

چراغ SMD  به خاطر بزرگتر بودن، حرارت و گرمای بیشتری را پراکنده می کند که باعث بالاتر رفتن طول عمر چراغ می شود.

کاربرد چراغ COB چیست ؟

چیپ COB در صنایع مختلف به خاطر داشتن ویژگی های خاص به کار گرفته می شود، این چراغ ها در کارخانه های اتومبیل سازی، کشتی سازی، هواپیما سازی و حتی در تولید تلفن همراه و چراغ راهنما کاربرد دارند.

‎از دیگر کاربرد های چراغ COB چیست؟ این چراغ هنگامی که به شدت نور بالایی نیاز داریم استفاده می شود و هم چنین هنگامی که نور موضعی را نیاز داریم همانند چراغ های ریلی، در مقابل کاربرد چراغ  SMD برای هنگامی است که شدت نور برای ما فاکتور تاثیر گذاری نیست و هم چنین زمانی که نیاز به یک نور یکنواختی داریم همانند روشنایی در یک محدوده بسته شبیه اتاق یا مکان های آموزشی و اداری.

خرید چراغ COB

با توجه به اینکه چراغ COB چیست ، چه ویژگی‌ها و چه کاربردهایی دارد، اگر قصد خرید این محصول را دارید، در چراغ سقفی COB به راحتی آن را تهیه نمایید.

توصیه ما به شما این است که قبل از اقدام به خرید حتما با کارشناسان الکترویاس مشورت کنید و اطلاعات دقیق تر و کامل تری به دست آورید.

همچنین می‌توانید با استفاده از راهنمایی‌های مشاوران خود محصولی را خریداری کنید که کاملا اصل باشد و از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

با آگاهی خرید کنید تا پشیمان نشوید.

همچنین می‌توانید نظرات و سوالات خود را درباره چراغ COB چیست از طریق نظرات در پایان همین صفحه با ما مطرح کنید. در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهیم بود.

دیدگاه‌ها 0

*
*