جدول مقایسه انواع لامپ

تفاوت لامپ‌ها با یکدیگر چیست

امروزه انواع و اقسام مختلفی از لامپ‌ها در بازار عرضه می‌شود. با مطالعه مقاله زیر و مشاهده جدول مقایسه انواع لامپ می‌توانید با توجه به کاربردی که برای آن به دنبال لامپ می‌گردید به خرید انواع لامپ ال ای دی بپردازید.

در مقاله جدول مقایسه انواع لامپ‌ها قصد داریم انواع لامپ‌های زیر را با یکدیگر مقایسه کنیم:

 1. لامپ های رشته ای
 2. لامپ های کم مصرف
 3. بخار سدیم پرفشار
 4. بخار جیوه پرفشار
 5. لامپ های متال هالید
 6. لامپ های ال ای دی

جدول مقایسه انواع لامپ

مزایای لامپ ال ای دی

 • طول عمر

مهمترین ویژگی لامپ‌ها طول عمر آن‌هاست.

لامپ‌های ال ای دی طول عمری بین ۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ ساعت دارند. این طول عمر غیر قابل مقایسه با طول عمر لامپ‌های دیگر است. تفاوت طول عمر لامپ ال ای دی را با سایر لامپ‌ها در جدول مقایسه انواع لامپ مشاهده کنید.

 • بازده نوری

از مزیت‌های دیگر لامپ‌های ال ای دی بازده نوری بالای این لامپ‌ّهاست.

هم اکنون لامپ‌ های ال ای دی دارای بازده‌ای بین ۷۴ تا ۱۲۰ لومن بر وات می‌باشند. در حالی که لامپ‌های رشته‌ای بازده‌ای بین ۱۰ تا ۱۵ لومن بر وات، لامپ‌های کم‌مصرف بازده‌ای بین ۴۵ تا ۶۵ لومن بر وات، لامپ‌های بخار جیوه بازده‌ای بین ۳۵ تا ۶۰ لومن بر وات، لامپ‌های بخار سدیم بازده‌ای بین ۶۰تا ۱۱۰لومن بر وات و لامپ‌های متال هالید بازده‌ای بین ۷۵ تا ۸۵ لومن بر وات دارند.

پاور ال ای دی

 • Response Time

از مزیت‌ های جالب توجه لامپ‌های ال ای دی این است که به محض رسیدن ولتاژ به آنها روشن می‌شوند.

در حالی که لامپ‌ های متال هالید بیشتر از ۵ دقیقه زمان نیاز دارند تا به ماکسیمم نور خود برسند.

همچنین اگر بیشتر از ۵ دقیقه روشن بمانند گرم می‌شوند و بعد از خاموشی دیگر سریعا روشن نمی‌شوند. چرا که تا زمانی که لامپ سرد نشده باشد سنسور داخلی لامپ اجازه روشن شدن دوباره را به آن نمی‌دهد و حدودا ۳ دقیقه طول می‌کشد تا سنسور اجازه ورود ولتاژ را بدهد و بعد از آن نیز ۴ تا ۵ دقیقه زمان نیاز است تا لامپ به ماکسیمم نور خود برسد.

 • On/off

طول عمر لامپ‌های ال ای دی به هیچ عنوان تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن آن نیست، می‌توانید لامپ‌های ال ای دی را میلیون‌ها بار روشن و خاموش کنید بدون اینکه روی طول عمر تاثیری داشته باشد. در اصل طول عمر  لامپ‌های ال ای دی تنها به مدت زمانی که لامپ روشن مانده‌است بستگی دارد. تفاوت طول عمر لامپ ها را در جدول مقایسه انواع لامپ مشاهده کنید.

 • تنظیم شدت نور

به راحتی می‌توانید نور لامپ‌های ال ای دی را تنظیم کنید. در واقع تکنولوژی PWM (Pulse Width Modulation) این امکان را برای شما فراهم می‌کند.

 • تنظیم زاویه تابش

در لامپ‌های ال ای دی می‌توانید جهت تابش نور را کنترل کنید. در واقع جهت تابش نور به دلیل وجود لنزهایی با زوایای دلخواه نوری ، به طور کامل قابل کنترل است.

 • کاهش نور

همه‌ی لامپ‌ها به جز لامپ‌های ال ای دی بعد از گذشت زمان دجار افت شدت نور می‌شوند. لامپ‌های ال ای دی قابلیت تغذیه با جریان AC و DC را دارند. بنابراین می‌توانند از منابع انرژی خورشیدی و باتری برای اینکه نیروی خود را تامین کنند استفاده کنند.

در مقاله مقایسه نور لامپ ال ای دی با کم مصرف به طور کامل نور این دو نوع لامپ را با هم مقایسه کرده‌ایم.

مضرات لامپ کم مصرف

در کنار مزایایی که در مقاله جدول مقایسه انواع لامپ ، برای لامپ‌های ال ای دی گفتیم بهتر است به مضراتی که لامپ کم مصرف دارد اشاره کنیم تا بدانید چرا آن را توصیه نمی‌کنیم.

برای آشنایی و خرید انواع لامپ کم مصرف، همین الان مقاله انواع لامپ کم مصرف را مطالعه کنید. 

لامپ های کم مصرف معمولی و لامپ مهتابی به نقل از وزارت بهداشت به دلیل وجود پرتو فرابنفش آثار بسیار مخربی روی پوست بدن انسان دارد.

از آثار مخرب آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باعث بیماری‌های پوستی مانند سرطان پوست می‌شود و در افرادی که صرع دارند نیز منجر به ایجاد میگرن و سرگیجه می‌شود.
 • باعث ایجاد کک و مک در پوست می‌شود.
 • افرادی که در طول روز بیش از ۸ ساعت در معرض نور لامپ های کم مصرف باشند ۵ برابر بیشتر از دیگران به آب مروارید دچار می شوند.
 • اگر لامپ کم مصرفی بشکند. در این صورت به هیچ وجه نباید در هوای اتاق نفس کشید و یا به پودر سفید رنگی که از آن خارج می‌شود دست زد.

نظرات و سوالات خود را درباره مقاله جدول مقایسه انواع لامپ از طریق نظرات با ما مطرح کنید تا کارشناسان الکترویاس در اسرع وقت پاسخ شما را بدهند.

برای مشاهده انواع لامپ ال ای دی و خرید کلیک کنید
دیدگاه‌ها 0

*
*