انواع لامپ کم مصرف – چرا باید از لامپ کم مصرف استفاده کنیم

آشنایی با انواع لامپ کم مصرف

اکنون با در نظر گرفتن هزینه ی بالای برق استفاده از لامپ های کم مصرف اولویت هر خانواده‌ای است. لامپ های کم مصرف در بین مردم محبوبیت زیادی پیدا کرده اند به طوری که جای همه لامپ های رشته ای قدیمی را گرفته اند. این لامپ ها کیفیت و طول عمر بالایی دارند و همین موضوع باعث شده طرفدار زیادی داشته باشند. انواع لامپ کم مصرف در بازار موجود است که به شما این امکان را می‌دهند با توجه به سلیقه و نیاز برای خرید آن اقدام کنید.

لامپ كم مصرف چيست؟لامپ کم مصرف

طبق تعريف موسسه استاندارد لامپ فلورسنت عبارت است از لامپ تخليه الکتریکی در بخار جيوه کم فشار که در آن بخش عمده نور، به وسيله یک یا چنده لایه فسفر تحریک شده با تابش فرابنفش حاصل از تخليه الکتریکی، منتشر ميشود.

در حقيقت لامپ های کم مصرف همان لامپ های فلورسنت معمولی هستند که با فن آوری جدید به صورت فشرده و در حجم کوچک توليد و عرضه می گردند.

درجه ايمني انواع لامپ کم مصرف

درجه ايمني لامپ هاي كم مصرف

گرچه در حال حاضر، آزمون ايمني پرتوزيستي لامپها جزء آزمون هاي ضروري لامپ هاي کم مصرف نمي باشد، ليكن سازمان بهره‌وري انرژي ايران براي حصول اطمينان بيشتر از وضعيت موجود لامپ ها، آزمايشاتي را بر روي لامپ هاي تأييد شده به انجام رسانده است آه طي آن لامپ هاي مذآور از نظر تشعشعات زيان‌بار در رده لامپ هاي بي خطر دسته بندي شده‌اند و لذا با اطمينان ميتوان ادعا آرد آه نگراني هاي مطرح شده از بابت آثار مضر پرتو اين لامپ ها بر چشم و پوست، اساس و مبناي علمي ندارند.

 

 

 

 

 

مزاياي استفاده از انواع لامپ کم مصرف

  • مصرف انرژي برق اين لامپ ها تقريبا يك پنجم لامپ هاي رشته‌اي است.
  • طول عمر اين لامپ ها در صورت استفاده صحيح و به ازاي يك بار کليدزني در هر سه ساعت استفاده ٨ تا ١٠ برابر لامپ هاي رشته اي است.
  • تنوع رنگ اين لامپ ها بسيار گسترده تر است.
  • نور اين لامپ ها به دليل استفاده از يك مدار الكترونيكي فرکانس بالا کاملا يكنواخت بوده و تغييرات و سوسو زدن لامپ هاي مهتابي معمولي را ندارند.
  • طبق استانداردهاي بين المللي لامپ ها، از نظر تشعشع در رده لامپ هاي بي خطر قرار ميگيرند.

نكات مهم در انتخاب انواع لامپ کم مصرفانتخاب انواع لامپ کم مصرف

١. لامپي از بین انواع لامپ کم مصرف انتخاب می‌کنید مي‌بايست از استاندارد معتبري برخوردار باشد.
٢. در انتخاب لامپ مورد نياز خود به مشخصات درج شده بر روي بسته بندي آن دقت نموده و نمونه مناسب را انتخاب آنيد. مانند: توان لامپ، رنگ لامپ و دماي مناسب عملكرد
٣. ساختمان لامپ هاي کم مصرف به گونه اي است که کليدزني بيش از حد سبب کاهش طول عمر آن مي‌شود لذا کاربرد آنها در راه پله ها، سرويس هاي بهداشتي و اماکني که تعداد کليدزني بالايي دارند درست نيست.
٤. درمواردي که عدم نياز به لامپ کمتر از ١٥ دقيقه است بهتر است لامپ خاموش نگردد زيرا کاهش طول عمر آن زيان بارتر از اتلاف انرژي مصرفي در اين زمان است.
٥. به دليل مصرف کم، دوام زياد و شاخص نمود رنگي خوبشان بهترين انتخاب براي اتاق ها و فضاهاي عمومي داخل منزل هستند.
٦. بهتر است هنگام نصب در دماي معمولي سرپيچ لامپ ها بالا و در فضاي باز و دماهاي پايين سرپيچ آن در قسمت پايين قرار گيرد.
٧. در فضاي باز و سرد بهتر است از حباب استفاده شود.
٨. در فضاي با رطوبت بالا استفاده نگردند.
٩. در هنگام تعويض لامپ حتما از قسمت پلاستيكي (پوشش بالا) گرفته شود و از گرفتن قسمت شيشه اي خودداري آنيد.
١٠ . اکثر اين لامپ ها در بین انواع لامپ کم مصرف قابليت استفاده با ديمر و مدارهاي تنظيم روشنايي را ندارند، درصورتي که مي‌خواهيد از ديمر يا مدارهاي داراي سنسور و فتوسل استفاده کنيد انواع مخصوص را انتخاب نماييد.

بعد از شکستن لامپ کم مصرف چه کنیم؟
تعمیر لامپ کم مصرف

١. افراد را از اتاق خارج کرده، تهويه مرکزي را خاموش نماييد.
٢. پنجره هاي اتاق را براي حداقل ١٥ دقيقه باز بگذاريد .
٣. تكه هاي شيشه را با يك دستمال خشك يا يك تكه کاغذ جمع کرده در يك ظرف شيشه اي درب دار يا کيسه پلاستيكي محكم ريخته بصورت مجزا در سطل خارج از منزل بريزيد.
٤. از يك تكه نوار چسب براي برداشتن تكه هاي ريز استفاده کنيد.
٥. بر روي سطوح سخت از جاروبرقي استفاده نكرده با دستمال محل را تميز نماييد و دستمال را دور بيندازيد.
٦. بر روي فرش يا موکت چندين نوبت هنگام جارو کشي و حداقل ١٥ دقيقه بعد از آن پنجره ها را باز بگذاريد و پس از استفاده از جاروبرقي حتما کيسه آن را خارج کرده در کيسه پلاستيكي محكم قرار داده و بطور مجزا دور بيندازيد.

نظرات و سوالات خود را درباره مقاله انواع لامپ کم مصرف از طریق نظرات با ما مطرح کنید کارشناسان الکترویاس در کمتر از ۲۴ ساعت پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاه‌ها 0

*
*